четвер, 27 січня 2022 р.

Віртуальна подорож до Норвегії

Ви втомилися від одноманітності повсякдення? Хочете відчути нові емоції та зануритися у красу природи? Готові до відкриття нової культури? 
Якщо хоча б на одне запитання ваша відповідь була: "Так!", тоді цей допис створений спеціально для вас! 

І поки за вікном невпинно летять сніжинки, я пропоную вам зануритись у дивовижний світ Норвегії.

Тут ви ознайомитеся не лише із загальною інформацією про найпівнічнішу країну Європи, а й з її культурою, побутом, кухнею.

Головне ви обов'язково знайдете відповідь на запитання: "Чому варто відвідати Норвегію?"

Норвегія земля фіордів, льоду і полярних сяйв; країна, краса якої захоплює дух та змушує зупинитися, аби відчути всю велич її краєвидів. Не вистачить слів, щоб описати неповторність Норвегії. Варто відвідати її один раз і цей досвід запам'ятається вам назавжди.
Перш ніж заглиблюватися в історію та культуру цієї надзвичайно мальовничої країни, слід зрозуміти, де ж знаходиться Норвегія на карті світу.

Норвегія найпівнічніша країна Європи. Слово «Норвегія» в перекладі означає «шлях на північ».

1/3 країни лежить на північ від Північного полярного кола, де сонце з травня по липень майже не заходить за обрій. У середині зими на крайній півночі майже всю добу триває полярна ніч, а на півдні світловий день продовжується всього кілька годин.

Королівство Норвегія держава в західній частині Скандинавського півострова, що межує зі Швецією, Фінляндією та Російською Федерацією.
Столиця місто Осло.
Грошова одиниця: норвезька крона (1 крона дорівнює 100 ері, код валюти NOK, 1 EUR дорівнює приблизно 8 NOK).
Мова норвезька.
Державна релігія лютеранство.

Державний устрій

Норвегія — суверенна демократична парламентська конституційна монархія унітарного устрою.
У Норвегії державна влада розділена між парламентом, королем та Верховним судом, згідно з нормами конституції, що з численними поправками діє в країні з 1814 року. 
Глава держави — король Гаральд V. 
Глава уряду з 2021 року — Йонас Гар Стьоре.

Державна символіка

Герб

Герб Норвегії один з головних державних символів країни. Являє собою увінчаний королівською короною червлений щит з золотим коронованим левом, що тримає в передніх лапах срібну сокиру з золотим держаком.

Глава держави використовує особливий особистий герб, який має мантію, знаки ордена Святого Олафа і норвезьку королівську корону.
Норвезька герб один з найстаріших в Європі. У сучасному вигляді відомий з 1285 по срібному пенні короля Еріка Магнуссона.

Прапор

З 1748 по 1814 норвезькі кораблі ходили під данським прапором Даннеброг. У 1814 році, коли королем Норвегії став король Швеції, норвежці отримали право використовувати цей прапор, додавши до нього норвезького золотого лева, увінчаного короною і тримає сокиру. 

Але боротьба за свій прапор тривала, і в 1821 році парламент прийняв нове оформлення прапора: Даннеброг з темно-синім хрестом на білій підкладці. Таке поєднання червоного, білого і синього походить від французького триколора так само, як прапори США та Великобританії, в той час вважалося символом свободи. Хрест був загальним символом прапорів Данії і Швеції. 


Гімн

Ja, vi elsker dette landet (укр. Так, ми любимо цей край) — національний гімн Норвегії. Слова гімну написав Бйорнстьєрне Бйорнсон у період між 1859 та 1868 роками. 

У 1864 році музику до гімну написав Рікард Нордрок

Вперше публічно зіграна 17 травня 1864 року з нагоди святкування 50-ї річниці прийняття Конституції. Зазвичай співаються перший та останні два вірші.

Економіка та досягнення

Якщо ви шукаєте "країну щастя", то, повірте, Норвегія те, що вам потрібно. Згідно з рейтингом країн світу за рівнем щастя населення, що датується 2017 роком, найщасливішою країною стала Норвегія!

З 2001 по 2006, а також з 2009 до 2014 роки, Норвегія мала найвищий індекс людського розвитку у світі. Норвегія також очолює список країн за індексом процвітання вже п'ять років поспіль.
Країна підтримує комбінацію ринкової економіки та Скандинавської моделі з обов'язковим медичним страхуванням і комплексною системою соціального страхування

Норвегія має значні запаси нафти, природного газу, мінералів, лісоматеріалів, морепродуктів, прісної води і гідроенергетики. На нафтову промисловість припадає близько чверті валового внутрішнього продукту країни. 

Норвегія посідає четверте місце у світі в переліку країн за розміром доходу на душу населення, згідно з даними світового банку та МВФ.

Країна є найбільшим добувачем нафти і природного газу за межами Середнього Сходу на душу населення.


Історія 

Ви вже ознайомилися із загальною інформацією про Норвегію, дізналися про її здобутки, прослухали заворожуючий гімн, а зараз час для історії. Пропоную вам дізнатися, як же фомувалось королівство та хто стояв у витоків однієї з найщасливіших краї світу.

На території країни знайдені стоянки людей епохи палеоліту. З 3000 року до нашої ери в Норвегії відомо землеробство. З давніх часів Норвегію заселяли племена германської групи. У VIII - XI століттях багато норвежців брали участь у знаменитих походах вікінгів. Місцеві жителі мали тісні контакти з галлами і Римською імперією. Населення країни поповнювалося, в основному, за рахунок людей, які прийшли з півдня. Звідси й назва країни - Norway, що означає "шлях на північ". У ті часи люди об'єднувалися у крихітні королівства. Найбільш відоме з них - Инглінгі.


У IX столітті конунг Харальда I Хорфагера почав об'єднання країни в єдину державу. У зв'язку з ростом населення країни, багато дрібних власників було відтіснено углиб країни до менш родючих земель. Багато хто з біженців стають піратами, торговцями або відправляються на пошуки нових земель.

У 1000 році вікінги досягають узбережжя острова Гренландія. В XI столітті в Норвегії на берегах фіордів з'являються перші великі ринки, поруч з якими утворюються міста.

У XIII столітті в Норвегії зміцнюються позиції християнства. Першими місіонерами, що несли християнство до країни, були англійці. Столицею країни стає місто Осло, розквіт якого тривав лише до середини XIV століття, коли вибухнула страшна епідемія чуми.

У XII-XIII століттях в Норвегії часто спалахували громадянські війни. Норвегія поступово втрачає свій вплив на території Англії та Ірландії.

У 1262 - 1264 роках до Норвегії була приєднана Ісландія. У 1397 році Норвегія вступила в союз з Данією, у 1537 році ставши її провінцією. За Кільським мирним договором 1814 року Норвегія мала перейти до Швеції. Але норвежці почали визвольну боротьбу. Швеція застосувала війська для придушення повстання і норвежці змушені були прийняти унію.

Обмеженням абсолютної монархії в королівстві став, вперше зібраний в 1814 році Стортинг. Однак король мав право вето на його рішення.

У 1905 році унія зі Швецією була розірвана і Норвегія стала незалежною державою

Ломська дерев'яна церква















Нідароський собор




















Міста

Осло

Осло (норв. Oslo) — столиця і найбільше місто Норвегії, розташоване в її південно-східній частині в акваторії Балтійського моря на березі затоки Осло-фіорд. Це одна з найсучасніших і екологічно чистих столиць Європи з великою кількістю цікавої (в основному сучасної) архітектури, музеїв, ресторанів і магазинів. 

Перші письмові згадки про Осло датуються 1048 роком. Місто заснував норвезький король Харальд III. З норвезької, назва перекладається як ”гирло річки Ло”

У 1624 році найсильніша пожежа практично повністю знищила Старе місто, яке було покинуте. Нове місто було засноване в декількох кілометрах західніше і названий Христианія на честь данського короля. До наших днів збереглися руїни кількох церков. Більше від середньовічного Осло не збереглося нічого.

Шопінг 

Осло давно утримує звання одного з найдорожчих міст світу. Проте тут можна знайти багато брендових магазинів і великих торгових центрів, ціни в яких не вище ніж в бутиках Лондона, Парижа і Мілана.

Торгові вулиці:
  • Bygdøy allé – магазини з посудом, меблями, дизайн інтер’єру.
  • Karl Johans – головна пішохідна вулиця з безліччю недорогих магазинів
  • Torggata – магазини з товарами для дому.
Їжа 

Осло можна знайти їжу на будь-який смак і гаманець. Найдешевші ресторани – азіатські. Також в Осло відмінно розвинена культура вуличної їжі.

На південь від ратуші розташована набережна Aker Brygge. Тут можна знайти безліч закладів, де можна насолодитися традиційною норвезькою кухнею. Багато ресторанів і нічних клубів розташовані в центрі в районі Stortingsgaten.

Пам'ятки та визначні місця

Королівський палац — королівська резиденція, побудована в 19 столітті в неокласичному стилі. Біля палацу розташований великий і красивий парк.

Замок Акерсхус — старовинний замок, заснований в кінці 13 століття. В кінці 17 століття замок перетворився на фортецю, а в середині 17 століття був перебудований в стилі епохи Відродження. За свою історію витримав кілька облог. Це одне з найдавніших місць міста, що має особливе значення для норвезького народу та історії країни.



Цікавим місцем є парк скульптур Ekebergparken, оточений красивими пейзажами з кількома оглядовими майданчиками.



Берген

Берген – дивовижне містечко, яке називають столицею королівства тролів.  Багатьом це місто нагадує казкову країну, де безліч барвистих будинків. 


Ставангер

Одне з найбільших міст Норвегії, яке є нафтової столицею країни. Засноване місто було в 1125 році як невелике поселення, що оточувало собор єпископа. Місто славиться красивими озерами. Багато людей назавжди закохуються в нього після того, як відвідують. А ще Ставангер – центр торгівлі і рибної промисловості.


Кухня

Національна кухня Норвегії розвивалася в рамках суворого північного клімату і відсутності великої різноманітності продуктів. На перший погляд, може здатися, що такі умови зробили місцеву кухню нудною та одноманітною. Але це абсолютно не так! Саме унікальне географічне положення і клімат допомогли місцевим жителям створити самобутню кухню з цікавими й смачними стравами.

Рибальство в Норвегії — найдавніше заняття населення. Тому страви з риби та морепродуктів становлять основу національної норвезької кухні. 

Традиційна страва — лютефіск, в перекладі означає «риба в лугу». Зазвичай страву готують з тріски. Філе тріски спочатку вимочують в лужному розчині, потім промивають добре водою і запікають у духовці. В результаті риба набуває текстури желе. Подають лютефіск з картоплею, беконом і гороховим пюре.

«Візитною карткою» Норвегії вважається копчений лосось, його готують у всіляких варіаціях — варять, смажать, додають в пироги. Тут він завжди відмінної якості й смаку.


Ще одна улюблена риба норвежців — оселедець. Оселедець маринують за різними рецептами з додаванням пряностей, овочів і соусів. Особливо тут люблять маринувати оселедець, надаючи їй солодкуватий смак. У стародавні часи оселедець був одним з головних харчових продуктів в регіоні. Його не тільки маринували, але також сушили, варили та смажили.


Найекстремальніша рибна страва Норвегії - «ракфіск» - ферментована форель, яка заготовлюється в бочках від 3 до 6 місяців. В результаті риба набуває специфічного різкий запах і смак. Такий делікатес наважаться спробувати тільки найвідважніші туристи. 

Цікаві факти

100% жителів Норвегії відмінно говорять, пишуть і читають англійською. Діти вивчають мову вже з 5-6 років.

Норвежці люблять і цінують море. Проживають, як правило, не далі 200-300 метрів від води. Ті, хто живе в глибині країни, все одно купують другий будиночок біля моря. Човни або катера є у 80% населення.

Практично усюди дотримуються законів. Кримінал майже відсутній.

Норвежці не збирають дарів лісу, не розуміються на грибах і ягодах, не знають властивостей трав. В урожайний рік грибів буває стільки, що за 2-3 години одна людина може зібрати 100-літровий мішок добірних білих грибів.

Багатоповерхових і житлових комплексів мало, майже немає. В основному люди живуть у приватних будинках. Будинки прості, але зручні. Зазвичай їх фарбують в червоний або синьо-білі кольори, часто з газоном з польової трави на даху.

На лижах і сноубордах катаєтcя майже 100% населення.

Уздовж дороги часто можна зустріти невеликі піраміди з каменів. Вони називаються «тог» і їх ніхто не чіпає. Раніше їх складали, щоб не збитися з шляху після снігопаду або у сильний туман. Зараз це - кумедна традиція.

Життя тут дуже спокійне і розмірене. Працювати норвежці починають приблизно з 10 ранку, а у 4-й вже закінчують. У вихідний відкриті тільки ресторани або супермаркети.

Повага до приватної власності дотримується повсюдно. Вдень більшість будинків не замикається зовсім, крім житла у великих містах - і це повністю безпечно. Ходити у гості прийнято на запрошення.

У Норвегії практично відсутні дорогі авто на дорогах. Майже неможливо зустріти жебраків.

Англійське слово Thursday (четвер) походить від імені норвезького бога грому Тора (Thor). Спочатку цей день називали Thor's day.

Дерела інформації:
Сподіваюсь, цей допис відкрив для вас неповторний світ Норвегії, ви дізнались багато цікавої інформації та насолодились краєвидами північної країни. 
Подорожуйте, відкривайте нові куточки Земної кулі та насолоджуйтеся знайомствами з іншими культурами!

До нових зустрічей!

Джерела інформації:
Загальна інформація